Műcsarnok | Keserü Ilona | Kulinyi István  | Šwierkiewicz Róbert  | Jovián György

Hommage – Tiszteletadás | Keserü Ilona kiállítása
Kiállítás ideje: 2024. október 11. 2025. január 26.

Kiállítóhely neve: Műcsarnok
Kiállítóhely címe: 1146 Budapest, Hősök tere

A kiállítás megtekinthető: kedd – vasárnap 10.00-18.00, csütörtök 12.00-20.00, hétfő: zárva
A kiállítás webhelye: https://mucsarnok.hu/keseru_ilona

Keserü Ilona a jelenkori magyar festészet világszerte elismert alkotója. A közel kilencven éve rajzoló-festő művész műveiből idén ősszel a Műcsarnok három legnagyobb terében rendezett kiállításnak fő fókusza a tiszteletadás. Az hommage-képek címzettjei nagyra becsült mesterek, pályatársak, példaképek, költő barátok, mint Martyn Ferenc, Korniss Dezső, Ottlik Géza, Vidovszky László, Weöres Sándor, Bódy Gábor és Ország Lili. Helyet kapnak olyan képsorozatok, mint az Üzenetek, a Szuszék-tanulmányok, a Képződő tér és az Utóképek című munkák. A Műcsarnok egyik termében rekonstruáljuk a Hang–Szín–Tér zenei és képzőművészeti installációt, amelyet Keserü Ilona Vidovszky Lászlóval közösen készített.

kurátor: Kondor-Szilágyi Mária

A kor falán | Kulinyi István naplója

Kiállítás ideje: 2024. október 25. – 2025. január 12.

Kiállítóhely neve: Műcsarnok Kamaraterem
Kiállítóhely címe: 1146 Budapest, Hősök tere

A kiállítás megtekinthető: kedd – vasárnap 10.00-18.00, csütörtök 12.00-20.00, hétfő: zárva
A kiállítás webhelye: https://mucsarnok.hu/kulinyi_istvan

„A festő hivatását alapvetően határozza meg az építőmesteri vonás. Mindig új szellemi alaprajznak megfelelően kell állványozni és építeni. Új formákat, új módszereket, eszközöket kell keresni, hogy értelmezni tudjuk a tartalmakat, mindig új megoldásokat keresve azokra a kérdésekre, melyeket az örök mozgásban levő emberi világ felvet.” (Fischer Ernő)

Kulinyi István művészetét olyan aporetikus gondolkodásmód határozza meg, amelyben az igazságot kereső attitűd során a töprengő, elemző szemléletű művész minden lehetséges megoldást sorra vesz. Kiállításának fókuszában az elmúlt 4-5 év társadalmi és egzisztenciális jelenségeire reflektáló, kvázi naplóként alkotott munkái szerepelnek, festmények, digitális alkotások, fotók, video-morzsák és versek, valamint az életmű korábbi alkotásai mai utódaival együtt helyezve párbeszédbe. 

kurátor: Garami Gréta

Šwierkiewicz Róbert: Végtelen hal
Kiállítás ideje: 2024. november 8. – 2025. január 19.

Kiállítóhely neve: Műcsarnok
Kiállítóhely címe: 1146 Budapest, Hősök tere

A kiállítás megtekinthető: kedd – vasárnap 10.00-18.00, csütörtök 12.00-20.00, hétfő: zárva

Šwierkiewicz Róbert (1942 – 2019): festőművész, a második világháború utáni magyar avantgárd képzőművészet meghatározó alakja. Alkotásaira jellemző, hogy teljes szabadsággal használta fel a XX. századi stílusirányzatokat: az arte povera, az absztrakt expresszionizmus, a pop-art, mail-art, a Fluxus illetve a távolkeleti tradicionális művészet jellemzőit, és hozta létre festményeit, assemblage-ait, objektjeit. Éppúgy készített sokszorosított grafikákat, mint kisfilmeket vagy tervezett akciókat, performanszokat. A XERTOX csoport alapító tagja volt. Emlékkiállításán gazdag művészi hagyatékából válogatunk.

kurátor: Rockenbauer Zoltán

szakmai tanácsadó: Koch Judit

A szép rettenete | Jovián György kiállítása


Kiállítás ideje: 2024. november 15. – 2025. január 19.
Kiállítóhely neve: Műcsarnok
Kiállítóhely címe: 1146 Budapest, Hősök tere

A kiállítás megtekinthető: kedd – vasárnap 10.00-18.00, csütörtök 12.00-20.00, hétfő: zárva

Jovián György sajátos romlás-esztétikájának elemeit immár több évtizede ismerjük. A Bontás-sorozat szuper- vagy hiperrealizmusa egy 2009-es, párizsi inspirációk nyomán született képpel indult. Az azóta eltelt évek pedig komoly kutató- és terepmunka nyomán mind újabb- és újabb víziókat szültek az ember-építette világ ember általi elpusztításáról, a magunk tervezte világ kivéreztetéséről, a háborúskodás előszeléről. Csakhogy Jovián rút-ábrázolása egyáltalán nem tagadása semminek. Sőt, a karakterisztikus elemek rúttá növelésével sem kíván ironikus és szatirikus hatást kelteni. A rút mint romlás, elmúlás az élet része, és azon belül kell megtalálnia helyét. Ellenkező esetben elviselhetetlenné válna mindaz, amivel azáltal és ezen túl szembesülnünk kell. Hogyan viseljük el, ha valamit így akart a sors? A szemlélő érzékeny semlegességével. Meg lehet-e festeni a felbomló, pusztuló, széteső világot fotografikus részletességgel? Meg, hiszen akár akarjuk látni a világot, akár nem, az ott lesz előttünk. Az, aminek a megismerését én választom meg (ami a saját műtermembe jön el hozzám, vagy amihez én megyek oda) azt ugyanúgy látom, mint a romlás elkerülhetetlen dokumentumait az utcán, az út mellett az építőtelepen, a piaci mészárszéken.

A kiállítás Jovián György újabb munkáiból válogat, miközben kitekintéssel van azokra az inspirációkra, korábbi művekre, amelyek nélkül a kortárs darabok képi világa nehezebben lenne érthető.

kurátor: Zuh Deodáth